Centru de batrâni

Acum aproximativ 5 ani, prin anul 2007, la iniţiativa câtorva tinere s-a închegat un grup, care constant se implică susţinând moral spiritual şi chiar material două centre de bâtrâni. Într-o lume în care se caută publicitate cu orice preţ, o lume în care ceea ce eşti, cine eşti şi ce faci vrei să fie cunoscut de alţii şi vrei să fi mărit şi lăudat pentru asta, aceste tinere doresc să rămână anonime. Pentru că aceasta este dorinţa lor nu va fi făcut public numele lor. Tinerele consideră că Cel ce trebuie să ştie e Domnul şi nu aşteaptă altceva decât răsplătire divină.

Iată ce fac aceste tinere:

-odată pe săptămână vizitează unul sau amândouă centrele de bătrâni.
-cântă împreună cu bătrânii cântări din repertotiul prestabilit dar şi cântări pe care bătrânii doresc să le audă, să fie cântate, cântări care acestor bătrâni le aduc alinare şi bucurie în suflet.
-citesc un pasaj biblic şi îl explică după cunoştinţele, lumina şi înţelepciunea dată de Duhul Sfânt.
-se roagă împreună cu bătrânii fiind părtaşe suferinţelor şi poverilor lor.
-susţin material în special gătind diverse prăjituri bătrânilor, prăjituri ce aduc bucurie.

Toţi cei ce doresc să susţină această lucrare, într-un fel sau altul, o pot face completând formularul de la secţiunea Proiecte – Posibilităţi de implicare.

Domnul Dumnezeu să binecuvinteze aceste tinere cu har şi pace, să dea succes lucrării lor şi să le răsplătească eforturile în împărăţia Lui!